“Erasmus+ projekt “Što sutra?” uspješno smo priveli kraju. 🙂 Danas je naš ravnatelj zahvalio svim sudionicima te im podijelio Potvrde o sudjelovanju. Ovdje možete pročitati
dojmove i iskustva sudionika u projektu. U nadi da će korona kriza uskoro završiti, veselimo se novim projektima i mobilnostima naših učenika i nastavnika. Do tada, ostanite zdravi te čuvajte sebe i druge!”
Projekt Erasmus+ “WhAT” – Turska
U veljači, 2020. godine sudjelovala sam u Erasmus+ mobilnosti. Išli smo u mali gradić Manavgat u Turskoj i tamo smo odrađivale praksu dva tjedna u njihovim najboljim kozmetičkim salonima. Bilo je jako zanimljivo živjeti u potpuno nepoznatom gradu dugi period vremena, no brzo smo se navikle. Paula i ja smo bile na praksi u kozmetičkom salonu „Kalonice Guzellik“. Radnice su bile jako ljubazne i drage te smo se odmah s njima zbližile. Svaki dan učile smo nešto novo ili smo isprobavale nama već poznate kozmetičke uređaje. S druge strane, puno smo naučile o njihovoj kulturi i tradicijama što me osobno zanimalo. U ovoj mobilnosti stekla sam jako puno novih prijateljstava, mnoge vještine što se tiče moje struke i time bih sve potaknula, ako imaju mogućnost sudjelovati u sličnoj mobilnosti, da sudjeluju jer takvo iskustvo je doista nezamjenjivo i vrlo korisno. (Nika Katalenić, 4. M)
Za mene je put u Tursku bio poseban iz nekoliko razloga. Prvi razlog zbog kojeg sam jedva dočekala putovanje je taj što nikada prije nisam sudjelovala u tako ozbiljnim projektima, dva tjedna izvan Hrvatske, bez roditelja, sama s prijateljima i profesorima…predobro! Put u Tursku također me zainteresirao zato što nikada nisam bila u salonu izvan Zagreba, a kamoli izvan Hrvatske. Jako me zanimalo kako se tamo rade pojedini tretmani, kakvi su klijenti, s kojom kozmetikom rade i sve ostale stvari koje bi mogle zanimati buduću kozmetičarku. Također, zanimala me kultura, način odijevanja, ponašanje i običaji te kako će nas prihvatiti s obzirom na vjerske različitosti. Sa sigurnošću mogu reći da su Turci ljubazni i otvoreni te da su nas stvarno lijepo prihvatili i ugostili. Što se tiče vjere su vrlo otvoreni, rekli su nam kako oni vole svoju vjeru, ali tuđu poštuju. Što se tiče rada u salonima svakim smo danom sve više učili o njihovim načinima rada i komunikaciji s klijentima. Mogu reći da se njihov način rada zaista dosta razlikuje od našega, ali meni je bilo jako interesantno vidjeti neke druge načine rada. Isprobali smo raditi dosta novih tretmana, pa sam tako ja radila trajni make-up, lasersko uklanjanje dlačica, elektroepilaciju, gel na noktima, korekciju obrva i ostalo. Po prvi puta sam se susrela s nekim od tih tretmana i presretna sam da sam ih isprobala jer u salonu u kojem sam odrađivala praksu nisam imala priliku sve ih isprobati. U Turskoj sam stekla puno novih vještina, upoznala puno dragih ljudi, doživjela njihovu kulturu, isprobala kulinarske specijalitete i dobro se zabavila i stoga bih sudjelovanje na ovakvim projektima preporučila svima jer smatram da se na ovaj način upoznajemo s drugim kulturama, radnim navikama i da zapravo učimo prihvaćati različitosti. Smatram da je ovo bio put koji nam je pružio dovoljno iskustva da zaboravimo na predrasude, proširimo svoje vidike i osobna uvjerenja. (Mihaela Šalić, 4. N)
Kao učenica 4. razreda srednje škole smjera kozmetičar, sudjelovala sam u projektu „WhAT?“ (What About Tomorrow?). Ova mobilnost je bila jedno iznimno iskustvo koje ću dugo pamtiti. Tijekom mobilnosti sam naučila neke nove vještine u sklopu moje struke, ali i vještine koje će biti korisne i u daljnjoj svakodnevici. Saznala sam mnogo zanimljivih informacija o samoj Turskoj, njenoj posebnoj kulturi i simpatičnim ljudima. Bila sam iznimno zadovoljna smještajem i općenito potpori i pristupačnosti škole koja nas je ugostila. Iznimno sam zahvalna na pruženoj prilici sudjelovanja u ovom projektu i definitivno bih preporučila ovo iskustvo učenicama moje struke koje žele probati i naučiti nešto novo. (Nikolina Drežnjak, 4. M)
Iznimno mi je drago što sam bila jedna od učenica koje su dobile priliku sudjelovati u ovom projektu. Čim sam saznala za natječaj projekta odmah sam se odlučila prijaviti jer nisam znala da postoje projekti poput ovog za smjer kozmetičara. Sudjelovanjem u projektu prikupila sam mnogo znanja, kako onih vezanih za struku, tako i općeg znanja o Turskoj te njenoj kulturi i običajima. Jako sam zadovoljna salonom koji je bio odabran za mene i moju prijateljicu Emu. Zaposlenici su bili jako ljubazni i željni nam prenijeti svoje znanje. Imali smo dopuštenje gledanja i odrađivanja tretmana što je svakako doprinijelo poboljšanju naših vještina. Smatram da ću spominjanjem projekta, te samim sudjelovanjem u njemu, otvoriti mnoga vrata u svojoj budućnosti. Preporučila bih svima koji su zainteresirani za učenje kroz putovanje te vole nova iskustva i poznanstva, da se prijave za buduće projekte Erasmusa. (Sara Huseinčehajić, 4. N)
Ovo iskustvo bilo je odlična prilika za našu profesiju. Naučila sam mnogo stvari iz struke, ali i o državi Turskoj. Ljudi iz salona bili su nam spremni nešto novo pokazati u svakom trenutku. U dvotjednoj praksi koju sam pohađala naučila sam upravljati IPL laserom, ugrađivati umjetne trepavice kao i dermoabraziju lica. Gledala sam tretmane uklanjanja madeža i trajnog make-up-a na obrvama. Probala sam razne delicije turske kulture kao što su baklava i burek. Ovaj projekt je bio jedno pozitivno iskustvo koje ću uvijek pamtiti i preporučila bih ga svakome. (Ema Orlovac, 4. N)
Zovem se Tea Jotanović i idem u Prirodoslovnu školu Vladimira Preloga, smjer kozmetičar. Sudjelovala sam u Erasmus+ projektu gdje smo išli na razmjenu u Tursku u grad Manavgat. Drago mi je što sam bila dio projekta jer imam novo iskustvo, upoznala sam drugu kulturu, puno novih prijatelja i naravno naučila nešto novo. Djelatnici škole partnera bili su jako ljubazni i osjećala sam se kao kod kuće. U salonu sam naučila kako raditi manikuru i rukovati IPL aparatom. Pokazali su nam tretmane koje oni nude svojim klijentima i na koji ih način izvode, a nakon toga smo i mi učili kako napraviti određene tretmane kao što je IPL, manikura, čupanje obrva koncem i depilacije. Zaposlenici salona kao i sama vlasnica bili su jako ljubazni prema nama i što god nas je zanimalo su nam pokazali i objasnili, a također smo s njima malo naučili i turski jezik. Svakome bih preporučila da posjeti Tursku jer je jako lijepa. Erasmus je izvrstan za upoznavanje s novom kulturom, stjecanje novih prijateljstava i učenje nečeg novog. (Tea Jotanović, 3. N)
Sudjelovanje u projektu „What About Tomorrow?“ u sklopu programa Erasmus+ za mene je bilo odlično iskustvo. Preporučila bih ga svima i rado bih ponovno sudjelovala u sličnom projektu. Smatram da bi svatko trebao proći kroz ovakvo iskustvo jer donosi isključivo pozitivna iskustva i omogućuje napredak u svim segmentima kao što su poboljšanje u komunikaciji, nova iskustva u radu u našoj struci, upoznavanje drugih kultura i novih ljudi. Organizacija s Hrvatske i Turske strane je bila savršena. To možemo zahvaliti našim profesorima koji su sve to organizirali i profesorima koji su nas vodili i brinuli o nama. Također i ljudima iz Turske organizacije koji su se jednako potrudili da projekt uspije. Htjela bih naglasiti da je ovaj projekt nezaboravno iskustvo i možda je to prilika koja se pruža jednom u životu. Voljela bih da i drugi dobiju tu mogućnost kao što smo je i mi dobili. Nadam se da će se ti projekti i dalje održavati te da će se učenici nastaviti prijavljivati. To je predivno iskustvo i definitivno ga nitko ne bi trebao propustiti. (Ivana Grčić, 3. M)
Cijelo putovanje bilo je stvarno prekrasno iskustvo i svakako bih preporučila odlazak na takvu vrstu projekta svima koji dobiju priliku za takvo što. Vidjeti nove načine rada, nove principe, neke njihove “trikove” i dobiti njihove savjete bilo je vrlo korisno. Mi u kozmetici konstantno moramo učiti i širiti svoje znanje jer se trendovi i tehnologije u našoj struci vrlo brzo razvijaju. Od viška edukacija, glava ne boli. 🙂 Vidjele smo da se u mnogočemu razlikujemo i da svatko stvori neki svoj način rada. Turski jezik i kultura meni su posebno atraktivni (osim glasnog, i meni osobno, pomalo strašnog, ali zanimljivog buđenja uz zvukove hodža sa džamija, ali sam sada i taj dio njihove kulture imala priliku vidjeti i čuti) i jako volim čuti turski jezik te bih ga voljela naučiti bolje, a ovo putovanje samo mi je povećalo želju za time. Cijela Antalya i Manavgat su stvarno prekrasni i ima toliko prirodnih ljepota koje se preko slika ne mogu dočarati. Ovo putovanje mi je potaknulo želju da obiđem cijelu Tursku jer skriva svakakve ljepote. S mentoricama iz salona smo razmijenile brojeve te instagram profile i vidim svako malo njihove objave. Čule smo se nekoliko puta nakon mobilnosti i uvijek pošalju neki lijepi komentar, tako da smo, osim njihovog znanja, stekle i nove prijateljice. Još jednom, preporučam svakome da iskoristi ovakvu priliku jer je to iskustvo koje stvarno mnogo znači i iz kojeg se može mnogo toga naučiti. (Paula Zadravec, 4. N)
Zahvaljujući Erasmus+ mobilnosti imala sam priliku upoznati državu smještenu na dva kontinenta. Sa deset učenica i kolegom Kristianom posjetila sam Turski grad Manavgat. U dva tjedna boravka upoznali smo jedinstveni spoj istočnjačkih i zapadnjačkih običaja i tradicija, jednu sasvim novu i nama nepoznatu kulturu. Turci kao izvrsni domaćini pokazali su nam brojne turske znamenitosti te su svaki naš slobodan trenutak ispunili kako bi što bolje upoznali njihovu zemlju, grad, školu. Radeći u turskim kozmetičkim salonima djevojke su usvojile nove vještine i kompetencije.
Erasmus iskustvo je puno više od samog educiranja u inozemstvu. To je iskustvo koje otvara oči za nove mogućnosti, za sve prednosti i nedostatke koje imamo u našoj zemlji. Ovo je bilo iskustvo koje me obogatilo kao osobu na mnogo načina. (Jelena Lopac, nastavnica u pratnji)
Projekt Erasmus+ “WhAT” – Maribor
Dojmovi nakon sudjelovanja u projektu i više su nego pozitivni. Odlazak u Maribor pružio mi je susret s novim ljudima i novim mjestima. Također proširio je i nadogradio moje znanje i vještine. Zanimljivo je vidjeti neke nove i drugačije tehnike rada. Novo okruženje i drugačiji uvjeti rada poseban su izazov. Preporučila bih svakako slične projekte jer ne samo da se vratiš s obogaćenim znanjem već i novim iskustvima, uspomenama, prijateljima i željom za daljnju nadogradnju sebe i svog znanja. (Veronika Žmalec, 4. M)
Kao učenica kozmetičkog smjera imala sam priliku sudjelovati u mobilnosti Erasmus+ u Sloveniji u gradu Mariboru. U Srednjoj zdravstvenoj i kozmetičkoj školi sudjelovale smo na nastavi stručnih predmeta. Samo putovanje mi je bilo odlično, kao i smještaj u hotelu. Naučila sam dosta novih riječi na slovenskom i pobliže upoznala njihovu kulturu. Pošto smo morale otići tjedan dana ranije zbog izvanredne situacije ,nisam uspjela naučiti sve što se tiče struke, a što je bilo planirano i da smo ostale duže kako smo i trebale, naučile bismo više. U svakom slučaju svakome bih preporučila da ode na mobilnost ako za to ima priliku. Drugačije iskustvo i nova znanja su neprocjenjiva i da mogu opet bih sve ponovila. (Paola Coha, 4. N)
Sudjelovanje u projektu mi je pružilo jedno predivno iskustvo. Upoznala sam predrage ljude i predivan grad. Uživala sam u svakom trenutku druženja s curama, izletima na koje smo išle te općenito u gradu u kojem smo bile. Naučila sam puno toga što do sada nisam znala i bez problema primijenila u svoj rad. Najljepše stvari koje ću pamtiti su najfinije kasne večere u restoranu i najbolje opremljena škola koju sam ikada vidjela. (Matea Štukar, 3. N)
Ove godine od 1.3.-6.3. sudjelovala sam u projektu Erasmus+. Posjetila sam Sloveniju, grad Maribor s još četiri učenice iz moje škole. U školi smo naučile puno toga, kao što je kako napraviti pedikuru, manikuru s trajnim lakom, wellness masaže… Upoznale smo se s puno novih osoba, obilazile muzeje, i družile se. Preporučila bih svima koji budu u mogućnosti prijaviti se na slične projekte da sudjeluju u njima jer je to predivno iskustvo koje se pamti cijeli život. (Ana Višić, 3. M)
Odlazak na mobilnost u meni je probudio uzbuđenje, ali i strah (iako je na kraju bio neopravdan). Mobilnost me oduševila i bila sam sretna što sam se prijavila i otišla na nju. Naučila sam drugi način rada, nove vještine (pedikuru, wellness masažu stopala i peel-off masku za tijelo) koje ću moći koristiti u daljnjem radu. Upoznala sam novu kulturu i nove ljude, a iako smo u početku imale male probleme u komunikaciji, upoznale smo učenicu koja zna hrvatski i koja nam je puno pomogla. Svakome tko voli istraživati, učiti na više načina i zanima ga nešto drugačije, preporučila bih da se prijavi na sličnu mobilnost i stekne novo iskustvo koje neće zaboraviti. (Sara Lapec, 3. M)
U terminu od 1. ožujka 2020. do 6. ožujka 2020. pet učenica kozmetičkog smjera Prirodoslovne škole Vladimira Preloga (Sara Lapec, Ana Višić, Matea Štukar, Paola Coha i Veronika Žmalec), sudjelovale su na mobilnosti projekta „ERASMUS + „What About Tomorrow?“ u Mariboru, Slovenija. Učenice su, u mojoj pratnji bile smještene u hotelu, u kojem su doručkovale, a večera je bila organizirana u obližnjem restoranu. Hotel se nalazi u neposrednoj blizini škole, što je učenicama olakšalo organizaciju dnevnih aktivnosti.
Škola domaćin bila je “Srednja zdravstvena in kozmetična šola”, gdje su učenice sudjelovale na teorijskoj nastavi i praktičnim vježbama. Praktikum za održavanje nastave bio je moderno opremljen sa kozmetičkim uređajima i preparatima. Tijekom planiranih projektnih aktivnosti učenice su upoznale pedikuru, manikuru, nove tehnike masaže, njege lica, šminkanja te izradu preparata u kozmetičkom laboratoriju. Učenice su imale priliku koristiti najmodernije aparate. Raspored nastave bio je pažljivo organiziran kako bi učenicama pružio mogućnost učenja novih tehnika u njihovoj užoj struci. Slobodno vrijeme učenice su provodile vrlo aktivno. Ljubazni domaćin je za učenice sugerirao odabir posjeta muzeja i kulturnih znamenitosti grada. Učenice su često pješačile i boravile na svježem zraku te uživale u lijepom krajoliku. Svakodnevno su ispunjavale svoje radne zadatke i dnevnik praćenja nastave. Planirale smo izlet u Ljubljanu, ali epidemija Covid 19 iznenadno je prekinula naš boravak. Gostoljubivost ravnateljice, Katje Rek i ljubaznost zamjenice ravnateljice Mojce Zorec, ostat će nam u lijepom sjećanju. Suradnja s nastavnicima i učenicama bila je izvrsna, a komunikacija nije stvarala problem. Za vrijeme boravka osjećale smo se ispunjeno i zadovoljno, a promjenom sredine i kulture, učenice su postale samostalnije, samopouzdanije i odgovornije. S velikim ponosom, mogu pohvaliti učenice za motiviranost, spremnost na učenje i poboljšanje svojih vještina te angažiranost u svakodnevnim zadacima projekta. (Erna Kutnjak, nastavnica u pratnji)
Erasmus+ Ljubljana
Projekt Erasmus+ ostavio je izniman dojam o europskom sustavu školstva kao i stručnom načinu rada u školi partneru. Na ovoj mobilnosti bolje sam upoznao kulturu i način života u Sloveniji, proširili su mi se pogledi na svijet te sam stekao dodatne vještine u svojoj struci. Drago mi je što smo posjetili i njihove nacionalne znamenitosti, knjižnicu, gradsku jezgru, muzeje, galerije, jezero Bled i Škofju Loku. Uz nove metode rada s kojima smo se upoznali u Srednjoj strojarskoj i kemijskoj školi ugodno me iznenadila količina gostoprimstva i ljubaznost ljudi s kojima smo radili i surađivali u samoj školi. Profesori su bili jasni i uvijek spremni pomoći dok su učenici bili kolegijalni i društveni. Sva iskustva s projekta dugo će ostati uz mene kao i nove ideje o rješavanju globalnih problema koje su me osvijestile i motivirale za daljnje proučavanje kemije i zagađenja Zemlje otpadom, a posebno plastikom. (Tin Jančić)
Tijekom Erasmus+ projekta „What about tomorrow?“ išli smo na mobilnost u Ljubljanu u Srednju strojarsku i kemijsku školu. U školi smo izvodili pokuse, a u slobodno vrijeme obilazili razne muzeje i izložbe. Išli smo na različita mjesta kao što su Bled i Škofja Loka. Vidjeli smo prekrasne krajolike i Bledski dvorac. Upoznali smo učenike iz škole i družili se kako na nastavi tako i u slobodno vrijeme. Cijelo iskustvo je bilo prelijepo i sretan sam što smo ostali u kontaktu s ljudima koje smo upoznali. Zahvaljujem organizatorima Erasmus+ projekta što su nam omogućili takvu priliku i iskustvo. (Bruno Lovreković)
Odlazak u Ljubljanu definitivno je bio jedno od ljepših iskustava u mom životu. Smatram da sam usvojila mnogo korisnih vještina u laboratoriju. Usvojene vještine sam nakon povratka već koristila u nastavi i sigurna sam da će mi biti korisne i kasnije u životu. Također mi je drago što smo upoznali Ljubljanu te njezinu povijest i kulturu. Bila sam oduševljena i jezerom Bled te prekrasnim gradićem Škofja Loka. Upoznali smo predivne ljude i sigurna sam da će mi ta dva tjedna zauvijek ostati u sjećanju. (Iva Kulušić)
Projekt mi se jako svidio i bilo mi je vrlo zanimljivo. Upoznao sam nove ljude i njihovu kulturu, vježbe su bile interesantne i naučio sam nešto novo iz njih. Ljubljana je prekrasan grad i drago mi je da sam imao priliku posjetiti ju. Zadovoljan sam provedenim projektom i iskustvom koje sam stekao. (Nikola Hrka)
U Ljubljani sam provela dva jako zanimljiva tjedna. Osim razgledavanja prekrasnog Bleda, Škofje Loke i mnogih gradskih atrakcija, naučila sam i stekla nove vještine. Upoznala sam se s novim uređajem poput Andreasenove pipete. Uz izvedbu vježbi u školskom laboratoriju, zanimljivu profesoricu i odličnu atmosferu naučila sam mnogo, a posebno smo se posvetili proizvodnji i upotrebi bioplastike. Ovaj projekt ispunio je sva moja očekivanja i rado bih ga još jednom ponovila. (Lorena Gašparovski)