U ponedjeljak 14. listopada u našoj je knjižnici gostovao prof. dr. sc. Božo Skoko i predstavio nam knjigu Hrvatska u 30 priča.
Profesor Skoko vodeći je hrvatski stručnjak za odnose s javnošću i za pitanja identiteta i imidža Hrvatske te upravljanje brendovima. Redoviti je profesor na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu i gostujući predavač na mnogim sveučilištima u zemlji i inozemstvu.
Autor je osam knjiga te sedamdesetak radova iz odnosa s javnošću i međunarodnih odnosa te dobitnik mnogobrojnih nagrada i priznanja.
Na tribini nam je predstavio svoju zadnju knjigu Hrvatska u 30 priča koju je napisao sa Zvonimirom Frkom Petešićem. Ova je knjiga bila najprodavanija i najčitanija publicistička knjiga u 2023. godini u kategoriji izdanja – Društvo, politika i povijest. Na vrlo pristupačan i jednostavan način autori nam otkrivaju i donose zanimljive i poučne priče o našem mentalitetu i svim našim bogatstvima i vrijednostima.
U razgovoru s profesorom Skokom dotaknuli smo se našega načina života na kojem nam mnogi zavide i važnosti ležernoga ispijanja kave, potom je istaknuo važnost naše blage klimu za uživanje u životu, naše prirodne ljepote, povoljan geografski položaj, jedinstvenu raznolikost na malom prostoru, turističke atrakcije, naše gastronomske adute, značajna filmska i glazbena postignuća. Ispričao nam je i priče o nekim našim znamenitim Hrvatima, istaknuo naše sportaše kao najsnažnije ambasadore Hrvatske u svijetu, kao i prepoznatljive slikovite kvadratiće te našu bogatu kulturnu i povijesnu baštinu. Naglasio je i kako smo u zadnje vrijeme postali i popularna filmska lokacija gdje su snimani hitovi Igre prijestolja, Ratovi zvijezda i Mamma Mia te su zaživjele i filmske turističke rute.
Naš je gost istaknuo i da smo ekološki vrlo očuvana zemlja, imamo velike količine zdrave obradive zemlje koja je pogodna za proizvodnju organske hrane, a naglasio je i bogatstvo Hrvatske pitkom vodom kao neprocjenjivo blago.
Na kraju prof. Skoko izražava žaljenje što u Hrvatskoj ne postoji jedinstvena institucija kao na zapadu koja bi obuhvatila sve aspekte promocije naših vrijednosti i što nemamo jasno definiran nacionalni identitet.
S obzirom na to da da mlađi naraštaji znaju puno više zanimljivosti o drugim državama, nego o vlastitoj domovini, čitanje ove knjige moglo bi to ispraviti.
Zahvaljujemo našem gostu na ugodnomu druženju i što nam je omogućio da osvijestimo sve svoje vrijednosti i posebnosti i doživimo Hrvatsku iz jedne nove perspektive.
V. B.