Festival Knjiga iz kofera
Svibanj nam je u školskoj knjižnici bio izuzetno bogat programom. Nakon stripaša, u goste su nam stigli putopisci, i to u okviru Festivala Knjige iz kofera. Hrvoje Ivančić i Ana Đokić kroz svoje su nam putopisne priče otvorili prostor za upoznavanje različitih kultura, iskustava i pogleda na svijet.
Djeca Demokratske Republike Kongo, Hrvoje Ivančić, 25. 5. 2026.
Upravo na Međunarodni dan Afrike, 25. svibnja, ugostili smo (puto)pisca, novinara, reportera i povjesničara Hrvoja Ivančića, koji je učenicima drugih razreda tijekom sata geografije predstavio Afriku, s posebnim naglaskom na DR Kongo. Kroz fotografije i videozapise, a prije svega osobne priče s putovanja, nastojao je približiti svakodnevni život i izazove s kojima se susreću ljudi na tom dijelu afričkih kontinenta. S obzirom na to da se teme o Africi sve manje obrađuju u udžbenicima, učenici su s velikim zanimanjem pratili predavanje. I postavljali brojna pitanja, pokazavši iskrenu znatiželju prema životu njihovih vršnjaka u Africi.
Na susretu su sudjelovali učenici drugih razreda, zajedno s profesorima geografije, prof. Benaković Stipanov i prof. Golubićem.
Zahvaljujemo organizatoru festivala – Kreativnoj mreži.
„Gostovao sam u Prirodoslovnoj školi Vladimira Preloga. Sjajni učenici drugih razreda. Želim im zahvaliti na interesu, kao i profesorima geografije koji su mi ukazali povjerenje da zajednički upotpunimo gradivo s temama iz Afrike, kojih je, kako saznajem, sve manje, odn. izbačene su iz kurikula. Ali ne čudi me. Ni na fakultetu nismo učili puno o Africi, a riječ je o studiju povijesti! Festival putopisne priče u organizaciji Kreativne mreže sjajna je manifestacija. Ovdje čovjek osjeća da radi nešto zaista bitno. Da barem malo doprinosi oblikovanju dječjeg uma. Naravno, nisam propustio spomenuti koliko je jadno djeci gurati oružje u ruke. Jer i to smo vidjeli na fotografijama i snimkama. Ne dopustite da vas pretvore u topovsko meso!“
Hrvoje Ivančić


Ana Đokić, Od Indije do Japana i natrag, 26. svibnja 2026.
Ana Đokić, spisateljica, putopiskinja i putoholičarka povela je učenike 2. G razreda na putovanje u Indiju i Japan. Brojne teme smo otvorili – pričalo se o masala i macha čaju, sarijima i kimonima, smeću i prirodnoj reciklaži, zvukovima i tišini, vlakovima i svetim kravama. . Nakon Indije i Japana, svi su se sretno vratili u Hrvatsku i zaključili kako živimo u zemlji s čistim zrakom, čistim morem i u suštini, s vrlo sretnim i zadovoljnim ljudima.
Ana nam je predstavila i ediciju slikovnica za djecu i odrasle Prozor u svijet u kojoj su brojni poznati hrvatski predstavili djecu iz čak dvadeset dvije zemlje širom svijeta koju ćete uskoro moći naći i našim policama.













